Jesteś tutaj

Kolonoskopia - przygotowanie

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII

    Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.
  
 SCHEMAT PRZYGOTOWANIA PREPARATEM FORTRANS

    1.     Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku.
    2.     W dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Inne napoje można pić w dowolnej ilości.
    3.     W dniu poprzedzającym badanie, około godziny 15.00, zgodnie z instrukcją należy przygotować 4 litry roztworu Fortrans rozpuszczając każdą z 4 torebek w 1 litrze niegazowanej wody. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 5-6 godzin.
    4.     Od chwili wypicia Fortransu nie należy nic jeść. Można pić dowolną ilość niegazowanej wody mineralnej.
    5.     Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
    6.     Przed zastosowaniem preparatu Fortrans prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu.
    7.     W dniu badania nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, natomiast wodę można pić do 6 godzin przed badaniem.
  
PROSZĘ ZGŁOSIĆ SIĘ NA BADANIE Z OSOBĄ TOWARZYSZĄCĄ!
   
UWAGA!

    1.     Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody).
    2.     Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy rejestrację naszego Ośrodka.
    3.     Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. Acenocumarol, Sintrom, Ticlid lub Aspiryna, Acard, Acesan i inne) powinny przerwać ich stosowanie na 7 dni przed badaniem-należy to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Konieczna może być zamiana tych leków na Heparynę niskocząsteczkową (np. Fraxiparyna, Clexane).Informacja o kontynuacji leczenia p/krzepliwego po zabiegu będzie zawarta w karcie informacyjnej leczenia szpitalnego.
    4.     Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
    5.     Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
    6.     Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania kolonoskopii jest trudny do przewidzenia.