Jesteś tutaj

Mammobus


MAMMOGRAFIA W MAMMOBUSIE
Co to jest mammografia?
Badanie mammograficzne to badanie rentgenowskie, umożliwiające rozpoznanie zmian patologicznych w piersi, w tym również wczesnych zmian nowotworowych. Badanie jest proste, krótkie i nieinwazyjne. Dawka promieniowania podczas mammografii jest bardzo niska. Mammografia skryningowa jest wykonywana bezpłatnie co 2 lata u kobiet w wieku od 50 do 69 lat, posiadających aktualne ubezpieczenie zdrowotne [ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. nr 164, poz 1027 z późn. zm.). Mammografia finansowana jest przez NFZ w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Badania mammograficzne wykonywane są zgodnie z wytycznymi European Guidelines for Quality Assurances In Breast Cancer Screening And Diagnosis.

Kto może skorzystać z bezpłatnej mammografii?
Z badań mammograficznych mogą skorzystać wszystkie ubezpieczone kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały bezpłatnej mammografii w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i wcześniej nie chorowały na raka piersi. Nie ma znaczenia adres zamieszkania. Na badanie nie trzeba się wcześniej zapisywać, nie jest też potrzebne zaproszenie ani skierowanie. 

Co to jest mammobus?
MAMMOBUS to specjalistyczna naczepa wyposażona w mammograf (aparat rentgenowski do badania piersi). W mammobusie Centrum Onkologii zapewnione są komfortowe warunki porównywalne do nowoczesnych placówek stacjonarnych. W naszym mamobusie znajduje się: gabinet badań mammograficznych, recepcja, dwie przebieralnie oraz poczekalnia. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane/ogrzewane. Nowoczesne wyposażenie mobilnej pracowni zapewnia wygodę i co ważne, konieczną intymność, co pomaga przełamać lęk i dodatkowo zachęca do wykonania badania. W mammobusie pracuje kobiecy personel tj. technik elektroradiologii wykonująca mammografię oraz osoba rejestrująca Panie na badania.
 
MAMMOGRAF w mammobusie
W marcu 2014 r. mammobus Centrum Onkologii w Gliwicach został wyposażony w najnowszej generacji cyfrowy mammograf, pozwalający uzyskać najwyższą jakość obrazu przy zastosowaniu bardzo niskiej dawki promieniowania. Poprawił się również komfort podczas badania dzięki doborowi ucisku w zależności od wielkości i struktury piersi. Zastosowana w aparacie cyfrowa technologia pozwala uzyskać wysoką jakość obrazu piersi oraz cyfrową archiwizację, co ułatwia lekarzowi porównanie wyniku z wcześniejszą mammografią i precyzyjny opis badania. 
 
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Jak przygotować się do badania?
Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ponieważ konieczne będzie rozebranie się do pasa, warto ubrać się odpowiednio wygodnie. W dniu badania na umytą skórę nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu. W sytuacji, gdy mammografia wykonywana jest po raz kolejny, prosimy zabrać ze sobą zdjęcia i opis poprzedniego badania dla porównania. Pomaga to lekarzom zinterpretować wynik, a w wielu przypadkach pozwala uniknąć konieczności wykonywania dodatkowych badań.
 
Przebieg badania w mammobusie:
 
I Rejestracja     
 • Rejestracja odbywa się bezpośrednio w mammobusie na podstawie dowodu osobistego
  • informacja telefoniczna: (32) 278 98 96 lub 784 067 503
  • rejestracja elektroniczna: e-mail: rejestracjawmammobusie@io.gliwice.pl
 • Wypełnienie ankiety (osoby z wadą wzroku prosimy o zabranie okularów)
 • Informacja o odbiorze wyniku mammografii (Każda Pani otrzyma karteczkę z numerem badania oraz informacją o miejscu odbioru wyników. Prosimy zachować karteczkę, będzie potrzebna przy odbiorze wyniku)
 
II. Badanie       
             
 • Przygotowanie do badania
  • Technik poprosi Panią o rozebranie się do pasa w przebieralni.
 • Przebieg badania
  • Zdjęcia rentgenowskie każdej piersi zostaną wykonane metodą cyfrową w dwóch podstawowych projekcjach. Podczas badania osoba badana pozostaje w pozycji stojącej lub siedzącej. Badana pierś zostanie uciśnięta plastikową płytą kompresyjną. Uciskowi trwającemu kilka sekund może towarzyszyć ból, który warto wytrzymać. Ucisk jest konieczny, aby uzyskać zdjęcia dobrej jakości, a tylko dobra jakość pozwoli na dokładny opis badania.
 
III. Wynik badania
 • Wykonane zdjęcia oceniane są przez dwóch wysoko wykwalifikowanych lekarzy radiologów:
  • Wynik prawidłowy - zaprosimy Panią na kolejną mammografię za dwa lata lub za rok - jeżeli takie będzie zalecenie lekarza
  • Wynik budzący wątpliwości - zostanie Pani skierowana na bezpłatną dalszą diagnostykę, a jeśli okaże się to konieczne – na leczenie. Instytut Onkologii jako placówka kliniczna i naukowa zapewnia bezpłatną kompleksową dalszą diagnostykę oraz leczenie nowotworów piersi.  

Aktualny grafik postojów mammobusu znajduje się na dole strony 

INFORMACJA DLA INSTYTUCJI I FIRM

Organizacja pobytu mammobusu
Serdecznie zapraszamy urzędy, instytucje, organizacje pozarządowe, firmy oraz osoby prywatne do nawiązania współpracy, celem organizacji badań mammograficznych na terenie województwa śląskiego z wyłączeniem części południowej województwa tj. powiatów: cieszyńskiego, żywieckiego, bielskiego i miasta Bielsko Biała. Minimalny czas pobytu mammobusu w jednym miejscu to 3-4 dni. Badania mammograficzne wykonywane są od poniedziałku do piątku. Najlepszymi miejscami do ustawienia mammobusu są parkingi przy urzędach gmin lub miast, ośrodkach zdrowia, domach kultury, placach miejskich, a więc miejsca ogólnodostępne i znane mieszkańcom. Warto połączyć wizytę mammobusu z ważnym dla mieszkańców wydarzeniem: dniami zdrowia, dożynkami, świętem miasta itp. W celu zorganizowania przyjazdu mammobusu do Państwa miejscowości prosimy o kontakt z Centrum Onkologii w Gliwicach.
 
Wymagania techniczno-organizacyjne
 • Miejsce postoju o powierzchni 5x17 m (płaskie, utwardzone), wytrzymałość 12 ton z dogodnym do manewrowania wjazdem;
 • Całodobowe podłączenie do prądu trójfazowego (siłowy) z zabezpieczeniem minimum 32 amper;
 • Zapewnienie bezpieczeństwa mammobusu (monitoring/stróż nocny);
 • Możliwość jednorazowego uzupełnienie zbiornika wodnego znajdującego się w naczepie. 

Kontakt
Dział Kontraktów Medycznych i Programów Zdrowotnych
Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach
ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15
44-101 Gliwice
tel.: (32) 278 98 96
tel. kom.: 784 981 871, e-mail: mammobus.gliwice@io.gliwice.pl
tel. kom.: 784 067 506, e-mail: mammobus@io.gliwice.pl
fax: (32) 231 35 12 (z dopiskiem MAMMOBUS)
Rejestracja (nie jest obowiązkowa przy badaniach w mammobusie)
informacja telefoniczna
(32) 278 91 38, (32) 278 98 96 lub 784 067 503
rejestracja elektroniczna
e-mail: rejestracjawmammobusie@io.gliwice.pl