Jesteś tutaj

Jubileusz 70 lecia istnienia naszego Instytutu

Jubileusz 70 lecia istnienia naszego Instytutu

W dniach 26 – 27 października w Centrum Edukacji i Biznesu "Nowe Gliwice" obchodziliśmy Jubileusz 70 lecia istnienia naszego Instytutu. Wydarzenie to zostało objęte Honorowym Patronatem przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę oraz uświetnione Konferencją Naukową pt. ”Postępy onkologii gliwickiej, polskiej i światowej” i VIII Zjazdem Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej.
Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach to prężnie działająca placówka medyczna i naukowo-badawcza, dysponująca wykwalifikowaną kadrą oraz najnowocześniejszym sprzętem diagnostycznym i terapeutycznym. Gliwicki Instytut przoduje w kraju pod względem liczby chorych leczonych promieniami, liczby operacji z rekonstrukcjami chirurgicznymi, liczby przeszczepów szpiku kostnego. Tu znajduje się Europejskie Centrum Doskonałości Nowotworów Endokrynnych, Centrum Badań Translacyjnych, cyklotron produkujący nowoczesne radiofarmaceutyki.

„Pod względem oferty medycznej, onkologicznej, nie odstajemy od najlepszych szpitali na świecie. Mamy bardzo dobrze wyposażony instytut, wspaniałych pracowników w liczbie ponad 1500, również sytuacja finansowa jest dobra – jesteśmy zbilansowani, a to dzięki dobrej współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia” – powiedział prof. Składowski podczas czwartkowej konferencji prasowej w Gliwicach. W naszym gliwickim Oddziale pracuje obecnie 22 profesorów, 19 doktorów habilitowanych i 129 doktorów.

Wykład jubileuszowy „Korzenie gliwickiej onkologii: ludzie, fakty, wspomnienia” wygłosił w czwartek, 26 października, prof. Mieczysław Chorąży - nestor polskiej onkologii, powstaniec warszawski, związany z gliwickim instytutem przez ponad 66 lat, który w maju tego roku został odznaczony Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Profesor Chorąży opowiadał m.in. o początkach onkologii w Gliwicach – powstaniu w 1947 roku Państwowego Instytutu Przeciwrakowego (PIP) w Gliwicach i jego twórcy - dr Stanisławie Bylinie. Profesor to jeden z pionierów badań nad mutagenezą środowiskową oraz epidemiologią molekularną, do dnia dzisiejszego uznawany za autorytet w tym obszarze. „Nasze dzieła powstają ze wspólnej pracy, badań, wysiłków, idei nie tylko ludzi z tytułami, ale też laborantek, pielęgniarek, administracji. Dziękuję bardzo” – podsumował Profesor. Jego słowa zostały przyjęły brawami uczestników wykładu na stojąco.
 

















Listy Gratulacyjne: