Jesteś tutaj

Projekt naukowy Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach nagrodzony w konkursie Start-Up Med

Projekt naukowy Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach nagrodzony w konkursie Start-Up Med

Projekt MILESTONE dotyczący opracowania transkryptomicznych testów molekularnych do zastosowania w nowotworach tarczycy i piersi, realizowany przez Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach w konsorcjum m.in. z Politechniką Śląską i WASKO S.A., zwyciężył w konkursie Start-Up Med w kategorii: ośrodek medyczny/naukowy. Wyniki konkursu ogłoszono podczas trwającego jeszcze V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online.

W ramach tego projektu zespół kierowany przez dr hab. Jolantę Krajewską i dr hab. Małgorzatę Oczko-Wojciechowską opracował nowoczesny test do rozpoznawania raka tarczycy w biopsji cienkoigłowej, a grupa onkologów kierowana przez dr. hab. Michała Jarząba wdraża rozwiązania zwiększające liczbę informacji uzyskiwanych przy biopsji gruboigłowej raka piersi, które mogą być pomocne w podjęciu decyzji o rozpoczęciu lub odstąpieniu od chemioterapii.

- Projekt ma na celu opracowanie takich metod leczenia onkologicznego, które będą zmniejszać jego agresywność w sytuacjach, w których może się to odbyć bez pogorszenia skuteczności terapii – tłumaczy dr hab. Michał Jarząb, kierownik Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Cały projekt, kierowany przez prof. dr. hab. n. med. Rafała Tarnawskiego w ramach grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, łączy informacje uzyskiwane drogą nowoczesnych badań molekularnych z danymi pochodzącymi z badań obrazowych i zaawansowanymi metodami sztucznej inteligencji stosowanymi do ich analizy. W badaniach uczestniczą zespoły uniwersytetów medycznych w Łodzi i Warszawie oraz badacze z Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i Polskiego Towarzystwa Patologów.

Testy molekularne opracowane w ramach tego projektu zostaną wdrożone do praktyki klinicznej już w 2021 roku.
Galeria: