Jesteś tutaj

Nowotwory regionu głowy i szyi


NOWOTWORY REGIONU GŁOWY I SZYI
nowotwory rozwijają się w różnych strukturach anatomicznych tego obszaru (jama nosowa, szczęka, różne piętra gardła, krtań, zatoki, przewód słuchowy, ślinianki, tarczyca). Najczęstszym nowotworem jest rak płaskonabłonkowy o różnym stopniu zróżnicowania. Rozwija się głównie miejscowo, ale w miarę zaawansowania tworzy przerzuty w regionalnych węzłach chłonnych szyi. Przyczyny powstania tych nowotworów, podobnie jak pozostałych są nieznane. Ale do ich powstania może przyczynić się długotrwałe i nadmierne palenie papierosów i alkohol.


 
OBJAWY
Objawy niecharakterystyczne to uporczywa chrypka, zgrubienia w jamie ustnej lub na języku, trudności w oddychaniu przez nos, wyczuwalny(e) węzeł(y) na szyi, owrzodzenie w jamie ustnej, bóle gardła, ucha, narastająca trudność w połykaniu, suchość w ustach, trudności oddychania. Żaden objaw nie jest typowy, ale utrzymywanie się i ich narastanie w czasie jest sygnałem alarmującym.
 
LECZENIE


Leczenie – rodzaj leczenia zależy od stopnia zaawansowania nowotworu i jego lokalizacji. Najczęściej stosowane jest leczenie skojarzone: operacyjne z radioterapią i chemioterapią. Kolejność tych metod i ich rodzaj jest ustalany indywidualnie. Im niższy stopień zaawansowania tym wyższa szansa trwałego wyleczenia.