Jesteś tutaj

Rak piersi


RAK PIERSI

Rak piersinajczęstszy nowotwór u kobiet. Do istotnych czynników ryzyka należy zaliczyć: wiek (kobiety powyżej 50 roku życia), mutacje genetyczne (BRCA1, BRCA2), hormonalna terapia zastępcza, obciążenie rodzinne, późne wystąpienie menopauzy, otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Żaden z tych czynników bezwzględnie nie wywołuje raka piersi, ale należy unikać tych na które można mieć wpływ, tj. otyłość, cukrzyca, nadużywanie terapii hormonalnej.
 
 
OBJAWY
Objawy – najczęściej pierwszym objawem jest wyczuwalny guz(ek) w piersi i który niekoniecznie (i najczęściej) nie jest rakiem. Dlatego bardzo ważna jest regularna samokontrola piersi (palpacyjnie), wykonywanie mammografii w przypadku wyczucia zmiany w piersi i profilaktyczna powyżej 50 roku życia.
Powiększenie się guzka powinno być sygnałem alarmującym! Do tego objawu może dołączyć się z czasem, pojawienie się wydzieliny z brodawki sutkowej, zaczerwienienie lub wciągnięcie skóry piersi (tzw. skórka pomarańczy – skóra traci gładkość, staje się szorstka, nierówna), owrzodzenie brodawki sutkowej, wyczuwalne (czasem bolesne) zgrubienie w pasze (powiększone węzły chłonne).
LECZENIE

 Leczenie jest u indywidualnych chorych różne i zależy od typu histologicznego, zaawansowania, obciążenia genetycznego (dodatni wynik BRCA), chorób współistniejących i stanu ogólnego chorej. Im wcześniejszy stopień zaawansowania tym wyższa szansa wyleczenia. Leczenie operacyjne we wczesnym stopniu zaawansowania może być ograniczone do wycięcia guza w piersi (leczenie oszczędzające) z ewentualną następową radioterapią. W indywidualnych przypadkach konieczne jest wycięcie całej piersi (mastektomia) z usunięciem węzłów chłonnych w pasze.
Chemioterapia jest stosowana jako leczenie wstępne lub uzupełniające zabieg operacyjny, podobnie jak radioterapia. W przypadku zapalnego raka piersi (zaczerwienienie, odczyn zapalny całej piersi) chemioterapia jest leczeniem wiodącym.
Hormonoterapia jest stosowana tylko u chorych z hormonowrażliwym rakiem piersi (Tamoxifen). U chorych z rakiem wykazującym wrażliwość na Herceptynę jest stosowana jako terapia celowana.