Jesteś tutaj

Rak płuca


RAK PŁUCA

jeden z najczęstszym nowotworów, głównie po 40 roku życia, częściej występuje u mężczyzn. Rak płuca występuje w postaci drobnokomórkowej lub niedrobnokomórkowej. Przebieg obu typów jest klinicznie różny. Pierwszy z nich ma gorsze rokowanie. Na powstanie raka płuca ma istotny wpływ długotrwałe palenie tytoniu oraz narażenie zawodowe na azbest, radon, chrom, nikiel, węglowodory aromatyczne i związki arsenu. 
OBJAWY

Objawy – początkowo rozwija się bezobjawowo. W miarę wzrostu guza ujawnia się narastający, uporczywy kaszel, duszność, mogą pojawiać się ślady krwi w plwocinie, bóle w klatce piersiowej, chrypka. Istotnym sygnałem jest ciągłość objawów, wzrost ich nasilenia pomimo leczenia zachowawczego.
LECZENIE

Leczenie – w przypadku raka niedrobnokomórkowego dominujące jest leczenie operacyjne we wczesnym stadium choroby (duża skuteczność). W indywidualnych przypadkach wymagana jest uzupełniająca radioterapia i chemioterapia.
W leczeniu raka drobnokomórkowego dominująca jest wielolekowa chemioterapia. Radioterapia jest stosowana jako leczenie uzupełniające w celu eliminacji lub ograniczenia dużej masy guza w płucu. Chirurgia jest stosowana rzadko, u indywidualnych chorych.