Jesteś tutaj

Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii - 03.12.2022

Panowie, zapraszamy na Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii! Tematem głównym będzie rak prostaty
 
W najbliższą sobotę, 3 grudnia, w godz. 11.00-14.00 Zakład Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach (ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15) organizuje kolejne spotkanie z cyklu „Radioterapia bez tajemnic”. Tym razem na Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii zapraszamy przede wszystkim panów. Tematem głównym będzie profilaktyka i leczenie raka prostaty.
 
Na godz. 11.00 zapraszamy pacjentów i ich bliskich do auli Zakładu Radioterapii na wykład na temat tego najczęstszego nowotworu złośliwego dotykającego mężczyzn.
W punkcie pobrań na II piętrze budynku klinicznego w godz. 11.00-14.00 będzie można skorzystać z możliwości wykonania badania PSA, czyli testu w kierunku wykrycia raka prostaty. Podczas Dnia Otwartego oznaczane będzie nie tylko całkowite stężenie PSA - tPSA (total PSA), stanowiące standard w badaniach przesiewowych, ale też stężenie wolnej formy PSA - (fPSA). – Wykonanie obu oznaczeń umożliwia dokładniejsze zróżnicowanie pomiędzy rakiem a innymi chorobami gruczołu krokowego. U chorych z rakiem prostaty odsetkowa zawartość wolnego PSA (f/tPSA) jest zazwyczaj istotnie niższa, niż u zdrowych mężczyzn czy chorych z łagodnym rozrostem gruczołu – tłumaczy dr n. med. Jolanta Mrochem-Kwarciak, kierownik Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.
Badanie stężenia PSA wykonuje się z próbki krwi. Pacjent przed pobraniem krwi powinien wystrzegać się ejakulacji w ciągu 24 godzin w celu uniknięcia podwyższonego stężenia PSA. Próbka krwi powinna też być pobrana przed badaniem per rectum i przed biopsją prostaty. Badanie nie musi być wykonywane na czczo.
W gabinetach lekarskich Zakładu Radioterapii między godz. 11.00 a 14.00 można będzie skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich, natomiast w punkcie konsultacyjnym dla pacjenta na wszystkich chętnych będzie czekać pielęgniarka.
W trakcie Dnia Otwartego Zakładu Radioterapii wszystkie zainteresowane osoby będą mogły odwiedzić modelarnię, gdzie technik radioterapii przekaże informacje, w jaki sposób przygotowuje się indywidualną maskę lub materac stabilizujący dla pacjenta zakwalifikowanego do leczenia promieniami.
Na miejscu będzie można również przekonać się osobiście, że w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach wykorzystywane są najnowocześniejsze aparaty do radioterapii i zasięgnąć informacji, w jaki sposób należy przygotować się do leczenia promieniami oraz jak, krok po kroku, to leczenie przebiega.