Jesteś tutaj

Otwarcie parkingu

1 października oddajemy do użytku nowy parking dla pacjentów i pracowników
 
Budowa nowego, wielopoziomowego parkingu dla pacjentów i pracowników Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach już się zakończyła. Instytut uzyskał też wszystkie pozwolenia niezbędne do jego uruchomienia. 1 października inwestycja zostanie oddana do użytku.

Nowy parking ma powierzchnię ok. 20 tys. metrów kwadratowych. Pomieści 807 samochodów – 32 miejsca postojowe przeznaczono dla osób niepełnosprawnych. Parkować będzie można zarówno na dachu, jak i w przyziemiu. Dla samochodów elektrycznych zainstalowano stanowiska do ładowania.
Budowa nowego, wielopoziomowego parkingu rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku. W związku z tą budową liczba dostępnych wcześniej miejsc do parkowania na terenie Narodowego Instytutu została ograniczona, a ul. Wybrzeże Armii Krajowej (na odcinku od ul. Berbeckiego do siedziby firmy Tauron), którą kierowcy musieli dojechać do budynku klinicznego, zmieniła się na czas budowy w ulicę jednokierunkową. Mimo to przed wjazdem na parking od ul. Wybrzeże Armii Krajowej codziennie ustawiały się kolejki samochodów. Kierowcy woleli w nich stać tak długo, aż zwolni się dla nich miejsce, niż skorzystać z innego parkingu w mieście. Niektórzy porzucali swoje samochody w miejscach niedozwolonych, blokując przejazd innym kierowcom.

Od 1 października zmienia się organizacja ruchu na terenie Instytutu. Wjazd na parking dla pacjentów możliwy będzie tylko od strony ul. Sienkiewicza (rondo na zjeździe z Drogowej Trasy Średnicowej z kierunkowskazem „Instytut Onkologii”), natomiast wyjazd z parkingu odbywać się będzie w kierunku ul. Wybrzeże Armii Krajowej oznaczonymi drogami wewnętrznymi. Co ważne, od 1 października na ul. Wybrzeże Armii Krajowej przywrócony zostanie ruch dwukierunkowy.

Budowa nowego parkingu to kluczowa inwestycja dla Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. - 2022 to rok, w którym Instytut Onkologii w Gliwicach obchodzi jubileusz 75-lecia. Cieszę się, że w tym ważnym dla nas czasie, mimo toczącej się od wielu miesięcy wojny w Ukrainie, pandemii, szalejącej inflacji i wielu innych bardzo niekorzystnych zjawisk zachodzących w kraju, udało nam się sfinalizować tę inwestycję. Mam nadzieję, że nowy, wielopoziomowy parking rozwiąże największą bolączkę naszego Instytutu – brak miejsc do parkowania. Co roku przybywa pacjentów, którzy chcą się u nas leczyć, w ubiegłym roku hospitalizowaliśmy ponad 42,5 tysiąca chorych, a liczba pojedynczych wizyt pacjentów sięga 250 tysięcy. Z myślą o nich, ale również o naszych pracownikach, zdecydowaliśmy się na budowę tego parkingu – powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego.

Generalnym wykonawcą parkingu była Grupa NDI z Sopotu.
Galeria: